reklama
kategoria: Polityka
13 luty 2023

Sposób funkcjonowania służb jest priorytetem państwa

zdjęcie: Sposób funkcjonowania służb jest priorytetem państwa / pixabay/1688062
Sposób funkcjonowania Służby Więziennej i innych służb, które wpływają na bezpieczeństwo Polaków jest jednym z priorytetów państwa polskiego – podkreślał w poniedziałek w Raciborzu wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
REKLAMA

W poniedziałek wiceminister uczestniczył w uroczystościach obchodzonego w tym roku po raz pierwszy Dnia Tradycji Służby Więziennej, zorganizowanych w Zamku Piastowskim w Raciborzu. Święto zostało ustanowione na pamiątkę Dekretu o Tymczasowych Przepisach Więziennych, podpisanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego w lutym 1919 r. W uroczystościach w Raciborzu wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, szefowie służb mundurowych, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i placówek współpracujących ze Służbą Więzienną oraz uczniowie klas mundurowych.

„To ważne dla wszystkich więzienników odwoływać się do fundamentów, służby państwu polskiemu, do tych przedwojennych wzorców Straży Więziennej, tej pierwszej organizacji i pierwszych spraw związanych z rozwojem penitencjarystyki (...), przez odwołanie się do wielkiej ofiary, bo polscy więziennicy – oficerowie, strażnicy więzienni – stanowili bardzo dużą grupę zamordowanych przez Sowietów, przez rosyjski imperializm na Wschodzie” – zaznaczył Woś.

W swoim wystąpieniu wiceminister przekonywał, że SW jest dziś formacją odwołującą się do tradycji, a zarazem niezwykle nowoczesną. Jak mówił, było to możliwe dzięki dwóm wielkim programom modernizacyjnym realizowanym w ostatnich latach. „Funkcjonariusze SW, bo to jest podstawowy cel, pełnią swą służbę w dużo lepszych warunkach niż miało to miejsce przed 2015 rokiem” – dodał.

Jak zaznaczył Woś, przeprowadzone w ostatnim czasie reformy miały na celu poprawę bezpieczeństwa, ułatwienie pracy funkcjonariuszom i poprawę skuteczności. Do najważniejszych sukcesów Woś zaliczył program „Praca dla więźniów”, dzięki któremu obecnie pracuje 96 proc. osadzonych zdolnych do pracy. „Nie tylko w to wierzymy, ale wiemy o tym, że praca jest najlepszą metodą resocjalizacji” – podkreślił wiceminister, dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację programu.

Wiceminister zapowiadał dalsze inwestycje w więziennictwo i ocenił, że jednym z wyzwań jest poprawa rekrutacji do SW. Zaprzeczył zarazem opiniom, według których trawa exodus ze służb. „W 2020, 2021 i 2022 r. SW zrekrutowała więcej funkcjonariuszy, niż z niej odeszło” – zaznaczył.

„Sposób funkcjonowania - nie tylko SW, wszystkich służb – jest jednym z priorytetów państwa polskiego – żeby bezpieczeństwo Polaków, za które funkcjonariusze SW i wszyscy nasi przyjaciele z innych służb są odpowiedzialni, było na jak najwyższym poziomie” – oświadczył i dodał, że idą za tym nakłady finansowe.

„Funkcjonariusz SW nosząc mundur nie traktuje służby za murami zakładów karnych jako codziennej pracy, ale wie, że służy państwu polskiemu, że służy społeczeństwu, Polakom, Rzeczypospolitej” - podkreślił Woś.

Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński przypomniał, że centralne obchody Dnia Tradycji odbywały się przed kilkoma dniami w Warszawie. Podczas uroczystości w Raciborzu zostały wręczone awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom SW pełniącym służbę w jednostkach penitencjarnych okręgu katowickiego.

„Chcemy docenić funkcjonariuszy w pierwszej linii. Oni są solą naszej służby, bez nich nie byłoby możliwe zapewnienie spokoju w jednostkach penitencjarnych” – wskazał. W całym kraju w Służbie Więziennej pracuje ponad 28 tys. funkcjonariuszy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych. (PAP)

kon/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Racibórz
8.5°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Raciborzu

kiedy
2024-11-28 20:00
miejsce
Raciborskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Przystanek Kulturalny Koniec...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 18:00
miejsce
Raciborskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 19:30
miejsce
Przystanek Kulturalny Koniec...
wstęp biletowany