Wojewodowie zostali poinformowani o sytuacji synoptycznej i hydrologicznej
W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa we wtorek odbyła się odprawa online, w której wzięli udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz, wojewodowie z całej Polski oraz przedstawiciele służb, przede wszystkim PSP, przedstawiciele IMGW oraz Wód Polskich.
- Wojewodowie zostali dokładnie poinformowani o sytuacji synoptycznej, hydrologicznej, jak się to będzie przekładało na wody, jakie mamy zapasy wody w zbiornikach - powiedział po spotkaniu wiceszef MSWiA Leśniakiewicz. - Symulacje różnie pokazują rozkład opadów, ale zakładane jest, że od 200 milimetrów, które ewentualnie będzie miało miejsce na południu kraju, jak również w obszarze centralnym, stąd duże znaczenie przywiązujemy do miejsc szczególnego ryzyka, zwłaszcza na terenie woj. opolskiego, które były dotknięte skutkami powodzi i właściwego przygotowania zasobów ratowniczych na tę okoliczność - dodał. Poinformował, że Ministerstwo Obrony Narodowej oddało określone zasoby do dyspozycji wojewodów.
Zaznaczył, że trzeba będzie także - dobrze zidentyfikować miejsca, gdzie ewentualny niedobór prądu będzie długotrwały, żeby można było ewentualnie uruchomić rezerwy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i dostarczyć agregatory prądotwórcze do tych miejscowości, rodzin, które ewentualnie mogą mieć w dłuższym okresie niedobór prądu. Dodał, że tam gdzie pojawiły się tego rodzaju problemy prowadzone są działania naprawcze przez poszczególnych operatorów.
Przekazał, że rekomenduje się przeniesienie obozów harcerskich z udziałem dzieci i młodzieży, znajdujących się na otwartej przestrzeni, przynajmniej na dwa, trzy dni do bezpiecznych miejsc i nie stwarzać dodatkowego jeszcze zagrożenia.
- Od rana w komendach powiatowych trwa akcja, która ma na celu poinformowanie obozowiczów, czyli harcerzy, którzy znajdują się przeważnie w miejscach zalesionych, w lasach o możliwości ewakuacji, wręcz ją rekomendujemy w rejonach, gdzie prognozowane są alerty drugie i trzeciego stopnia - powiedział zastępca Komendanta Głównego PSP gen. Józef Galica.
Zaapelował on także o posprzątanie balkonów, bo jak zaznaczył, to jest miejsce narażone najbardziej na spadające elementy. - Apelujemy także do turystów w górach, bo wiemy, że obszar górski będzie dosyć mocno dotknięty opadami. Ci, którzy planują jakieś dłuższe wyprawy górskie, powinni śledzić prognozy pogodowe, żeby zostać na miejscu, bądź przenieść swoje wyprawy na inny termin - powiedział gen. Galica.
Podkreślił, z komunikatów radiowych można będzie się dowiedzieć o nadchodzącym zagrożeniu i ewentualnym sposobie. Poinformował, że ściągane są dwie kompanie powodziowe z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. - Punktem koncentracji będzie Sieradz - powiedział.
Kolejne spotkanie - z udziałem: szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa MI Dariusza Klimczaka i ministra Marcina Kierwińskiego odbędzie się w siedzibie MSWiA o godz. 18 - poinformował Leśniakiewicz.
- Będziemy bardziej szczegółowe i dodatkowe elementy prowadzić z punktu widzenia oceny sytuacji, podejmowanych działań i kluczowych decyzji, które trzeba będzie podejmować - zapowiedział wiceszef MSWiA.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców 10 województw, w którym ostrzega przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Zaleca śledzenie komunikatów pogodowych i słuchanie poleceń służb. Po południu zaczną też obowiązywać ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu. W związku z możliwością wystąpienia podtopień, odradza się zbliżanie się do wezbranych rzek.
W poniedziałek PSP odnotowała 2200 interwencji w związku z burzami. (PAP)
mgw/ ak/ aba/ agz/ jpn/
