Jazda na rolkach to inny rodzaj adrenaliny
Panczenista w rozmowie z PAP potwierdził, że co prawda to jest inny rodzaj adrenaliny, ale jazda na rolkach cały czas mu się podoba. Z przyczyn oczywistych przed igrzyskami olimpijskimi w Mediolanie będzie jednak mógł poświęcać na to coraz mniej czasu.
"Igrzyska są moim celem. Łyżwy to sport olimpijski, a rolki nie" – wskazał, ale wspomniał, że być może wystartuje w lipcowych mistrzostwach Starego Kontynentu w jeździe na rolkach.
Kania w styczniowych ME w holenderskim Heerenveen wraz z Piotrem Michalskim i Damianem Żurkiem w sprincie drużynowym wywalczył złoto, a za start na 500 m na jego szyi zawisł brązowy medal.
"To bardzo, bardzo, bardzo pozytywnie mobilizuje. Medale zawsze dają takiego fajnego +kopa+. Po nich widać, że praca, którą się wykonuje przez wiele miesięcy, daje efekty. Że jesteś na szczycie i walczysz z najlepszymi. Że potrafisz się bić o medale. Czasami zdarza się, że zagrają nasz hymn. To są naprawdę niesamowite przeżycia" – tłumaczył 25-latek.
Jak zauważył, każdy z ich medalowej trójki jest na swój sposób inny. Inne są też ich charaktery, ale dobrze się uzupełniają. Owszem, zdarzają się drobne sprzeczki, ale to w ich przypadku rzadkość.
"Jesteśmy dobrani przez trenerów, ale nie wybieraliśmy się tak, jak dobierają się znajomi. Zadecydowała o tym dobra jazda na łyżwach. Myślę jednak, że bardzo dobrze się dogadujemy. Większość roku spędzamy ze sobą, śpimy w tych samych pokojach. Fajnie się uzupełniamy i motywujemy" – zauważył.
Ich trio składa się z samych sprinterów. To sprawia, że Kania - pełniący rolę rozprowadzającego - może zacząć start w zasadzie na "99 procent możliwości". Ma świadomość, że koledzy wytrzymają tempo. Jego zdaniem najtrudniejsze zadanie w teamie ma Żurek, gdyż jedyny pokonuje pełne trzy rundy toru, a to jednak więcej niż 1000 metrów.
Michalski, pasjonat Formuły 1, młodszych kolegów ze sztafety zaraził fotografowaniem.
"Damian ostatnio kupił sobie nawet kilka obiektywów. Gdy z powodu kontuzji nie startował w mistrzostwach świata w wielobojach w Inzell, to robił nam zdjęcia. Dzięki niemu mamy fajne fotki" – dodał Kania, który przyznał, że aparatu jeszcze nie nabył, ale "wszystko w tej materii przed nim".(PAP)
Autor: Marek Skorupski
mask/ pp/