reklama
kategoria: Gospodarka
22 listopad 2023

Dwóch pracowników poszkodowanych po wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła

zdjęcie: Dwóch pracowników poszkodowanych po wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła / pixabay/1903636
Dwóch pracowników kopalni Mysłowice-Wesoła zostało poszkodowanych wskutek wstrząsu, do którego doszło w nocy z wtorku na wtorek w tym zakładzie. Jeden z nich po badaniach wrócił już do domu, drugi został na obserwacji.
REKLAMA

Jak poinformował PAP w środę rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski, wstrząs wysokoenergetyczny nastąpił o godz. 23.22 w rejonie ściany 02A w pokładzie 510. Jego energię zmierzono na 3 razy 10 do potęgi 5. Jula. Przekłada się to na magnitudę 1,94.

„Po wstrząsie z rejonu wycofano 18 pracowników, po czym okazało się, że dwóch z nich potrzebuje pomocy medycznej. Ci pracownicy zostali przewiezieni do szpitala w Katowicach i przeszli badania, które u jednego z górników wykazały stłuczenia, a u drugiego – stłuczenia i uraz głowy” – przekazał Głogowski.

„Ten pierwszy górnik został zwolniony do domu, natomiast drugi pozostał na obserwacji. Rejon ściany został zabezpieczony do czasu przeprowadzenia oględzin. Prawdopodobnie nie ma jednak żadnych skutków na dole” – dodał rzecznik PGG.

Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.

W latach 2018-22, w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich i 98 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Z tego w kopalniach węgla kamiennego zarejestrowano w tym okresie 12 tąpnięć, w wyniku których zaistniały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Liczba tąpnięć w 2022 r. była na zbliżonym poziomie, jak w latach poprzednich, natomiast na skutek tąpnięć, które wystąpiły w 2022 r., wypadkom śmiertelnym uległo 10 osób, a 5 doznało obrażeń ciała powodujących czasową niezdolność do pracy – co stanowi wzrost w odniesieniu do lat ubiegłych.

Na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowanych jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego (od Katowic w kierunku Zabrza, po Knurów), w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Racibórz
5.4°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Raciborzu

kiedy
2024-11-28 20:00
miejsce
Raciborskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Przystanek Kulturalny Koniec...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 18:00
miejsce
Raciborskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 19:30
miejsce
Przystanek Kulturalny Koniec...
wstęp biletowany