reklama
kategoria: Dziecko
9 luty 2024

10-latka z Zabrza śmiertelnie zatruła się czadem

10-letnia dziewczynka z Zabrza zmarła na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Gaz wydzielał się prawdopodobnie z piecyka gazowego w łazience. Jak wynika z danych służb kryzysowych wojewody śląskiego, to już siódma ofiara czadu w woj. śląskim od początku sezonu grzewczego.
REKLAMA

Mł. bryg. Wojciech Strugacz z Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu powiedział PAP, że zgłoszenie o nieprzytomnym dziecku w jednym z mieszkań przy ul. Bończyka służby otrzymały w czwartek po godz. 22.

"Wysłano tam jeden zastęp strażaków, na miejsce pojechało też pogotowie ratunkowe. Dziewczynka została wyciągnięta z wanny przez rodziców. Była prowadzona reanimacja, najpierw przez ojca, później przez pogotowie i strażaków. Próba ratowania dziewczynki trwała godzinę, niestety nie odzyskała ona czynności życiowych" - opisał mł. bryg. Strugacz.

Wykonane przez strażaków w mieszkaniu pomiary wykazały niewielkie już stężenia tlenku węgla – rodzice dziewczynki jeszcze przed przyjazdem służb na miejsce pootwierali okna. Akcja zakończyła się tuż przed północą. Szczegółowe okoliczności tragedii będzie wyjaśniała policja.

Śląscy strażacy od lat prowadzą kampanie, których celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla i pożarami, powstałymi na skutek niewłaściwego użytkowania urządzeń i instalacji grzewczych oraz zachęcanie do instalacji czujników czadu.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Racibórz
4.1°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Raciborzu

kiedy
2024-11-08 17:00
miejsce
Raciborskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 20:15
miejsce
Raciborskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-09 16:00
miejsce
Raciborskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-09 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sportu Tkalnia,...
wstęp biletowany